piątek, 7 listopada 2008

Na jakie problemy można się natknąć wypalając glinę?


Tworzenie się pęcherzy powietrza: zjawisko to jest powodowane przez nadmierne wypalanie, a oczywistym sposobem na uniknięcie tej niedoskonałości jest wypalanie w niższej temperaturze. Czasami wypalając przedmioty, które nie zostały poddane dostatecznemu wyschnięciu odpowiednio szybko, wszelka wilgoć wewnątrz zostaje uwięziona, ponieważ nadmierna szybkość wypalania uszczelnia zewnętrzną porowatość.

Deformacja: ten rodzaj niedoskonałości powodowany jest przez zbyt nagły proces schnięcia lub nadmierną temperaturę wypalania.

Złamania: piec do wypalania, który zostaje schłodzony zbyt szybko lub został otwarty przy zbyt wysokiej temperaturze może przyczyniać się do złamań wykonywanej pracy.

Pęknięcia pod wpływem suszenia mogą być powodowane przez różne czynniki różne czynniki, z których najczęstsze to:

- Brak jednolitości jeśli chodzi o gęstość wykonywanego przedmiotu. W rzeczywistości możemy w takiej sytuacji natknąć się na miejsca całkowicie suche, a inne nadal wilgotne. Napięcia, które powstają na styku takich dwóch obszarów powodują pęknięcia.
- Nieregularny proces schnięcia przedmiotu o tej samej gęstości, ale posiadającego obszary, które schły w różny sposób.
- Ponowne nawilżanie przedmiotu, który już został wysuszony. Dobrą praktyczną zasada jest w takim przypadku suszenie prac ceramicznych powoli i nigdy nie wystawianie ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub innego intensywnego źródła ciepła, a nawet, przykrycie ich przylegająca osłoną zabezpieczającą.

Pęknięcia podczas wypalania: najczęściej powodowane są przez sytuacje, w których:
- Przedmiot został pokryty szkliwem jedynie wewnętrznie lub zewnętrznie przy użyciu agresywnego szkliwa.
- Temperatura pieca jest zwiększana zbyt gwałtownie podczas pierwszych 450° wypalania.
Przedmiot nie został całkowicie wysuszony przed poddaniem go wypaleniu.

Niedoskonałe przyleganie szkliwa: zwykle prace ceramiczne, w których szkliwo przylega w sposób niedoskonały zostały nadmiernie wypalone i nie przyjmują szkliwa lub powierzchnia była zabrudzona (wystarczy tutaj nawet zwykłe dotknięcie spoconej ręki). W takim przypadku należy skorzystać z delikatnego papieru ściernego i wyczyścić wszelkiego rodzaju pyły z zagłębień wykonywanego przedmiotu.